Ohlédnutí zpět po čtyřech letech, aneb Ano, punk a hardcore v Česku stojí za to dělat!

08. 01. 2013

Nedávno jsem si vzpomněl, že na našem webu stále visí vysoce neaktuální článek z mého pera, jehož vznik se datuje na konec roku 2002. Tehdy jsem se zamýšlel nad tím, jestli stojí za to dělat punk a HC koncerty  v naší republice, tedy přesněji koncerty kapel, které nás baví a to způsobem, za který bychom se nemuseli stydět.

Moje tehdejší analýza odpovídala aktuální situaci a je až úsměvné, jak přesně vyšlo to, co jsme si přáli, bez toho, aniž bychom museli udělat jediný ústupek, např.v rámci sponzorů či výše vstupného.

Stále fungujeme stejně jako před čtyřmi lety, ceny vstupného na koncerty se zvedají velmi mírně a skoro bych řekl, že ani nekopírují zvyšování nákladů a inflaci. Že neodpovídají realitě a výši vstupného za našemi hranicemi není sporu, naštěstí ale stále ještě trochu můžeme před agenty zahraničních kapel oprávněně argumentovat nižší životní úrovní v naší zemi. Je však téměř jisté, že pokud vydržíme koncerty dělat dalších pět let, tak v tuto dobu už se pravděpodobně ceny vstupného srovnají, tzn.že se dostanou na cenu 10-25 Eur, podle „velikosti“ kapely.

Co se týče sponzorů, tak stále se jedná o naše kamarády a známé, kteří do naší republiky dováží streetwearovou módu a nebo ji přímo vyrábí. Pomáhají nám zejména materiálně v případě větších akcí.

Musíme také poděkovat všem mediálním partnerům, kteří nám již několik let vycházejí vstříc. Jedná se zejména o (nejen) pražský kulturní přehled Houser, o webové stránky  ipunk.cz a kvakpunkrock.cz,  ale také o  mnoho dalších webových serverů, časopisů, rádií i hudebních televizí.

A teď jedna věc, která asi mnoha lidem hne žlučí, mnoho lidí s ní nebude souhlasit částečně a mnoho lidí s ní nebude souhlasit vůbec. Jedná se o údajnou komercionalizaci punk-rocku, ema, indie-rocku....tedy hudby kapel, které děláme a které nás baví. Hmmm, je to složitá věc, ovšem díky tomu, že se o těchto kapelách v této době (z pro mě dosud neznámých důvodů) více píše, mluví, častěji se hrají v radiích, tak můžeme dělat koncerty o nichž by se nám dříve ani nesnilo (zase - viz moje analýza z roku 2002 níže). Můžeme si dovolit Rise Against, nyní i My Chemical Romance, určitě bychom zde chtěli udělat mnoho dalších kapel jako Funeral For A Friend, LostProphets, Fall Out Boy, Anberlin, Saosin, Underoath, Story Of The Year, Taking Back Sunday, The Used....A dneska víme, že bychom si mnohé z nich mohli dovolit. Otázka logicky zní za jakou cenu...mnoho lidí nadává, že punk-rock (hardcore, emo, screamo, rock...) je nyní móda, že na koncerty chodí uječené fanynky a že v důsledku se už nejedná o punk-rock, ale pouze o obyčejný trend, který přišel a zase odejde. Pokud tomu tak je, tak až odejde, bude to pro ty, kteří nadávají, znovu akceptovatelná muzika??? Je ale přirozené přestat chodit na koncerty a poslouchat svoje oblíbené kapely jen proto, že se jedná o momentálně populární trend, často s velmi podivnými fanoušky, kteří prakticky nemají tušení o co jde a za čas vymění např.My Chemical Romance např. za Robbieho Williamse, nebo ještě hůř - za taneční muziku či komerční hip-hop nebo dokonce r´n´b?

Ok, to už tady ale bylo - v roce 1996, 1997 chodilo na koncerty i kolem tisíce lidí o jejichž autentičnosti (nebo chcete-li upřímnosti) lze nyní, s odstupem času v těchto souvislostech také pochybovat. Faktem také zůstává, že tehdy se o punk-rock a podobné styly příliš nezajímala hudební média a to proto, že buď prakticky neexistovala a z těch co existovala si většina vyšlapala vlastní cestu v podobě komerčně osvědčených českých i zahraničních stálic. To se naštěstí změnilo, i když o kvalitních časopisech (jak vyloženě mainstreamových, tak absolutně undergroundových), jaké mají v Anglii či USA si zatím, až na pár vyjímek, můžeme nechat jen zdát.

Po zlatém období let 1994-1998 šla jak návštěvnost, tak úroveň koncertů dolů....ruku v ruce.

Nyní je trend opačný - i my si můžeme dovolit pozvat mnoho dobrých kapel a jsme za to vděční!! Je dost možné, že až tento trend upadne, tak se vše vrátí do normálu, ale nyní jsem osobně moc rád, že můžeme vidět pár set metrů (kilometrů) od svého domova kapely jako Rise Against či My Chemical Romance....a jistě přibudou další! A to pouze díky momentální popularitě tohoto stylu a tím i předpokládané návštěvnosti.

Jestli má někdo i v roce 2007 neustálou potřebu řešit kam ten punk-rock spěje a považuje za středobod vesmíru „punkovou etiku“, hraje si na samozvaného soudce a není si zkrátka schopný vybrat svou hudbu a svůj styl a tomu se věnovat a místo toho pouze a jen kritizuje ostatní, ať to dělá. Ať tím ztácí čas. Já myslím, že je to nesmysl, neboť výsledný efekt se stejně vždy rovná nule a každý stejně jedná tak, jak ho baví a jak si myslí, že je to správné. Krom toho jsou zde důležitější otázky jako např. porušování lidských a zvířecích práv, ekologie a s tím spojené problémy.

Velmi zverubně řečeno - jak je důležitá „současná komerčnost“ My Chemical Romance v porovnání např. s hladomorem v Sudánu??

Takže - choďte na koncerty co máte rádi, bavte se tam, přestaňte řešit nesmysly a žabomyšší války, ale věnujte se věcem, které mají smysl a které nás všechny pálí, buďte aktivní a pozitivní a dělejte cokoli, co pomůže téhle sceně přežít a fungovat bez zbytečných kompromisů a ústupků. A dělejte hlavně něco (cokoliv!!!) pro zlepšení světa kolem sebe - to je rozhodně ta nejpodstatnější věc, ať to může znít sebepatetičtěji.

Když čtu co jsem napsal před čtyřmi a půl lety (a co naleznete níže), tak vím, že se nám beze zbytku povedlo to, co jsme chtěli a to tak, jak jsme si to tehdy vysnili. Vůbec nepochybuju o tom, že se najde hodně lidí, kteří nesouhlasí se způsobem, jakým to děláme, ale faktem zůstává, že tito lidé s námi nesouhlasili nikdy a bohužel naší cestu ani nerespektovali. To se zřejmě nikdy nezmění, ale nás to příliš nepálí. Jsme rádi, že tím co děláme se nám občas daří udělat lidem radost a oni nás za to odměňují podporou, které si velmi vážíme a bez které by to nešlo dělat. Ano, byli jsme vytrvalí, pracovití a bezpochyby jsme měli i pořádnou dávku štěstí a tím jsme se dostali tam, kde nyní jsme.  Jsme na to bez nadsázky patřičně hrdí.  A co je důležité - to vše se podařilo bez toho, abychom se styděli na sebe podívat v zrcadle....

 

 Ondra Košan, Conspiracy, s.r.o, březen 2007

 

Rubrika: Ostatní | Celý článek: Ohlédnutí zpět po čtyřech letech, aneb Ano, punk a hardcore v Česku stojí za to dělat! | Komentáře: 0

Kde získat více informací?

  • Pište na e-mail na conspiracy(zavináč)conspiracy.cz